Jdi na obsah Jdi na menu
 


Focke Wulf FW-159

 

 

 

Focke Wulf FW - 159

 

S tímto letounem jsem se poprvé setkal v německém modelářském časopise FMT. Po té jsem začal na webu shánět podrobnější informace a dopídil se k 3pohledovému schématu. Mimojiné jsem se dověděl, že prototyp V1 měl premiéru v roce 1935 a šel do soutěže o post stíhacího letounu proti Me-109, Ar-60 a He-112. Avšak vzhledem k potížím s komplikovaným podvozkem, utrpěl hned na začátku těžkou havárii. Prototypy V2 a V3 měly podvozek překonstruovaný a jeho mechanismus, byť komplikovaný, fungoval. Piloti vyzdvihovali vynikající výhled a mechanici si pochvalovali snadný přístup k údržbě agregátů. Rozhodl jsem se letoun postavit v měřítku 1:10 na elektropohon.

 Materiál na stavbu Styrodur jsem zakoupil v Bauhausu a začal tvořit. Křídla mi kamarád Radim Merta vyřízl odporovou pilou včetně negativů. Trup je napřed vyřezán na dekupírce, má dvě poloviny, a posléze broušen do požadovaného tvaru. Vnitřek je vypálen trafopájkou. Podvozek jsem ohnul z 3mm drátu a pomocí překližkové polopřepážky zalepil do trupu. Pevná ostruha je ohnuta také z drátu a přišroubována na překližkové lože. Ocasní plochy VOP a SOP jsou z depronu 5mm s balsovými výztužemi. Baldachýn nesoucí křídlo je z 3milimetrové topolové překližky zesílené vrstvou laminátu, vzpěry křídla jsou ze smrkového nosníku a na trupu a na křídle jsou jištěny pomocí kovových vidliček.

 Finální úprava sestávala v potažení křídla kloboukovým papírem, opět Radim, trup a kormidla jsou taktéž potažena papírem. Vše je nastříkáno autoemailem "topolová zelená".

 Model je osazen střídavým motorem Marathon 200W s vrtulí APC / E 12x6, regulátorem 18A a baterií Polyquest 3čl.2100mAh. RC vybavení je následující: křidýlka GWS PicoBB, výškovka a směrovka Himark MC100.

 Vzhledem k tomu, že skutečný letoun létal maximální rychlostí 385km/h, není třeba aby ani model létal nerealisticky rychle. Vždyť je to parasol a ty nikdy neoplývali velikou rychlostí. I to byl jeden z důvodů proč předloha neměla šanci na výhru. 

Náhledy fotografií ze složky FW-159

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář